Miyazaki Geri Dönüyor…

Miyazaki Geri Dönüyor…
Bu Yazıyı Paylaş:

Merhaba… Bugün bir tanıtımdan öte sizlere koca bir haberle geldim. Miyazaki’yi duymayan bilmeyen yoktur aranızda. Sahalara veda edip emekli olacağını söylemişti bizlere. Şimdi ise emekliliğini askıya alacağını açıklamış.  Detaylar aşağıda 🙂

Ama önce biraz Miyazaki’ den bahsedelim.

MİYAZAKİ…

Hayat insanları genelde mutlu etmiyor. En azından benim çevremdekileri. İnsanın bu dünyadan kaçışını için sadace birkaç tık ile açılan bir portalla sağlayabilen birinden bahsedeyim sizlere. HAYAO MİYAZAKİ. 

 

Kendisi nasıl anlatılır bilmiyorum açıkçası. Miyazaki 1958 yılında, ilk renkli anime filmi olan hakuja’den’i izler ve bu filmin etkisi altında kalarak animasyon ile ilgilenmeye başlar.

 

 

Ayrıca, çizgi roman çizeri olmak ister, ama o güne kadar sadece uçak ve savaş gemileri çizdiğini ancak hiç insan figürü çizemediğini fark eder.

 

 

 

Okuldan mezun olduktan sonra, toei animasyon şirketi’nde animatör olarak çalışmaya başlar. 1973’te ülkemizde de gösterilmiş olan alps no shojo haiji (heidi) adlı tv anime serisini yaptı. Sonra sırayla bize farklı dünyaların kapılarını bir bir araladı. Yaptığı filmlerin tanıtımlarını BAYL   ile teker teker yapacağız daha sonrasında.

 

Buraya bıraktığım videoyu izleyin. Filmlerden izlerle oluşturulmuş bir yapım.

4 dakikalığına farklı bir dünyaya girin. Bu dünya hem sizin  hem değil. Gün gelir de yorulursanız -yaşamaktan- açın bir MİYAZAKİ filmi ve her şeyi akışına bırakın. Şimdi gelelim haberin detaylarına…

MİYAZAKİ GERİ DÖNÜYOR…

60 yaşını geçmiş olan miyazaki, mononoke hime’den sonra gözlerinin çok yorulduğunu, ellerinin de eskisi gibi calışmadığını söyleyerek direktörlüğü bırakacağını söylemiş fakat spirited away ile tekrar işin başına geçmiş; ardından bir kere daha bırakacağını söyleyip howls moving castle‘in boşta kalmasından sonra da onun başına geçmiştir. Ve uzun zaman sonunda tekrar emekliye ayrılacağını dile getirdi ve sessizliğe gömüldü.

 

Uzun bir zamanın ardından öğrendiklerimize göre MİYAZAKİ’ye bu kararı aldıran sebep Kemushi no Boro adlı kısa filmmiş.Bu kısa film, Studio Ghibli tarafından tamamen bilgisayar efektleri kullanılarak üretilen ilk animasyon yapım olacak.

 

 

 

Hayao Miyazaki, bu filmin çalışmaları sırasında emeklilik kararını yeniden gözden geçirmeye başladı ve projeyi layıkıyla gerçekleştirebilmek için bu kararı almış.

Kemushi no Boro (Kırkayak Boro) adlı film, 2017’nin bahar aylarında tamamlanacak ve 2017’nin yaz aylarında Japonya’da bulunan Ghibli Museum’da gösterime girecek. 12 dakikalık bir kısa film olan Kemushi no Boro’nun uzun metraj bir yapıma dönüştürülmesi de Studio Ghibli’nin gündeminde.

Tekrar görüşmek dileğiyle… Varolun…

NOT: Tanıtımı yapılmasını istediğiniz yapımları yorum şeklinde yazarsanız listeye ekleriz 🙂

Beğen  1
Önceki Yazı
Sonraki Yazı
Yazar

Etiketler