Naruto

Naruto
Bu Yazıyı Paylaş:

0 dan başlayan bir çocuğun en iyi ninjalardan biri olmaya çalıştığı bu hikayeye tanık olmak ister misiniz?

Bugün size anime kültürüne önemli taşlarından biri olan ve hepimizin ilk animelerinden olan Naruto’yu anlatmak istiyorum. Anime dünyası bir çok eser verdi ama bu kadar geniş çaplı insanın beğenisi kazanıp uzun süre kendisini izletmiş seri sayısı azdır. Naruto işte tam bu özelliğinden dolayı diğer animelerden sıyrılıp biraz daha öne çıkıyor. Eğer uzun seri izleyemeyenlerden biriyseniz Naruto bu fikirden sizi vazgeçirebilen bir animedir. Uzun anime izlemesi zordur çünkü ana karakterin ve olayların uzun süreli etkisi sizi bazen soğutabilir, önemli olan karakterin size dokunması ve onunla büyümeniz. Naruto  gerçek anlamda 0 dan başlayan bir çocuk ve onunla ilerlemek sizi gerçekten etkileyecektir. 

Naruto’da her zaman ki gibi dünya yine köylere bölünmüş haldedir. Bizim öykümüz 5 büyük köyden biri olan Konohagakure başlıyor. Yıllar önce Kyuubi (japon mitolojisinden gelme şeytan tilki) Konoha’ya saldırmış ve yok edilemeyeceği için köyün en güçlü ninjası onu yeni doğmuş Naruto’nun içine hapsetmiştir. Bir çok köylü ailesini bu saldırı olayında kaybetmiştir, küçük Naruto’da buna dahil . Kyuubi’den nefret eden kocaman bir köy varken o canavarı vücudun da tutan bir çocuğa nasıl davranacağını tahmin edersiniz. İnsanlara kendini kabul ettirme  amacıyla içinde yaşadığı ninja köyünün en iyi ninjası olmaya çıktığı bu yolculukta yaşadığı olaylar ve yavaş yavaş kendini insanlara kabul ettirmesini izliyoruz. Ninjalar üstüne en bilindik anime olması size neler sunacağının kanıtıdır. Aksiyonu bol olan ve kademe kademe hikayesinde derinleşen bu güzide animeyi hala izlemediyseniz çok şey kaybetmişsinizdir.Sadece heyecanlandırmak değil aynı zamanda duygulandırmak ve eğlendirmeyi de başaran çok yönlü güzel bir animeydi Naruto. 220 bölümden oluşan ilk sezonumuzun  ortalarında biraz sıkılabilirsiniz.Çünkü ilk bölümle mangaya sabit giderken son 85 bölüm kendine özgü ilerler.Bu farka alışma sürecine dayanıp vazgeçmezseniz bir daha bırakamayacaksınız.

Naruto Manga

Dikkat Naruto 2 kısımdan oluştuğu için eğer Naruto Shippuuden izlemeye başlamadıysanız buradan sonrasına devam etmeyin.

Narutonun köye geri dönmesiyle yeniden başlayan Shippuden de usta Jiraiya’dan ders almış ve kendini hem yetenek olarak  hemde  karakter olarak geliştirmiş bir Naruto Karşımıza çıkıyor. Sasuke’yi kurtarmak  ve hokage olma çabası bu sezonu başlatan başlıklardı. Bölümler ilerledikçe daha büyük sorunlar çıkıyor. Saninlerin eğitimleri bu sezonda dahada ön plana çıkıyor mesela. 3 sanninin öğrencileri dahada güçlenmek için elinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bu sezon size ilk sezonu aratmayacağını hatta filler bölümler hariç çok daha iyi olucağından emin olun karakterlerin  hepsinin gelişimi hikayeyi daha iyi ilerleyebilir hale getirmiş durumda ve ilk sezon gizli kalan her şey hatta Konoha’nın gizli tarihi ve ninjalığın başlangıcına kadar bu sezonda derinlemesine işleniyor. Naruto’nun  her adımda daha güçlendiğini beraber izliyoruz. O küçük aklı bir karış havada olan çocuğun gidip daha ağır başlı bir ninjayı izlemek sizi seriye biraz daha bağlıyor. İlk sezonda Kötü karakterler o kadar iyi değildi ama bu sezon çok ağır karakterlerimiz var. Kötü karakterleri sevdirmek zordur ama Naruto aleminde her karakterin kendine özgü hikayesi ve kötü karakterin hepsinin özel bir hikayesi var. Bu yüzden Shippuuden size daha güçlü bir hikaye, daha iyi çizimler kısacası daha çok eğlence sunuyor. Aksiyon eğlence yerinde olmasına rağmen tek kötü yani bu Naruto aleminde çok fazla filler bulunması geçenlerde gördüğüm bir yazıda animenin %43 ü  filler bölümden oluşuyormuş. Bunun dışında bu sezon ilk sezonun üstüne baya çıkılmış bir yapım olarak önümüze geliyor. Eğer ilk sezondan sonra bıraktıysanız tekrardan dönün ve bu sezonun ilk sezondan 10 kat daha iyi olduğunu görün.

Naruto Shippuuden bitirmediyseniz aşağıya devam etmeyin.

Son olarak Eğer benim gibi güncelde izlemiş ve bugün yani 23 mart 2017 de Naruto Shippuudeni bitirmişseniz. Naruto’nun yetişkin halini sadece bir filmde gördüğünüz için üzülmeyin 5 nisandan sonra Boruto yayınlanacağı duyuruldu. Filme bakarak Boruto’ babasıyla yaşadığı sorunların  çok ön planda olacağını görüyoruz. Naruto serisi boyunca teknolojinin hiç ilerlememesinden şikayetçiydik tamam büyük bir savaş oldu ama bir nesil büyümesine rağmen teknoloji ilerlemiyordu. Boruto filmde direk günümüze yakın bir çizgi çizdiğini ortaya koydu hemen şahsen bunun biraz daha keyif katacağını düşünüyorum. O sevdiğimiz bütün karakterler büyümüş hallerini izlemek ve yeniden Konoha’ya dönmek insanı baya heyecanlandırıyor. Manga serisinin ilk sayfalarında hemen spoiler verdiler bize Borutoyla ilgili maalesef yinede bunun bir anlamı olmasa direk o spoileri gözümüze sokmazlardı. Aşağıdaki linkten Boruto’ya ulaşabilirsiniz. Boruto’nun bir filmi de bulunuyor izlemediyseniz hemen onu izleyin seriye başlamadan önce. 

Boruto manga

 

Son olarak Masashi Kishimoto’ya  bize böyle mükemmel bir seri verdiği için teşekkür ederiz. Ayrıca Filler bölümler için ona hiç kızmayalım çünkü filler bölümler tv’nin işi mangasında hiç böyle şeyler yokmuş. Yinede Jiraiya ve İtachi gibi isimler için ona kırgın olsak da bize böyle mükemmel bir seriyi verdiği için ona ne kadar teşekkür etsek azdır. 

Dip not: son bölümde düğün sahnelerini göremediği için üzülenler (The last:Naruto)  filminin ending bölümünde düğünden kesitleri görebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beğen  1
Sonraki Yazı
Yazar

Anime ve manga aşığı,Blogger

 • Nanami_Kirigakure

  Filmler dahil izleme sırası nasıl söyleyebilir misiniz?

  • BayL

   zaten çoğu sitede direk naruto movie 1-2-3 diye geçen 3 film sıralaması var sonra naruto shippuden 1-2….10 olarak olarak sıralanıyor en son da boruto olarak ayrı bir film var onuda shippuuden bittikten sonra izlemen lazım ast olan burada yüklenme tarihlerine bakman çünkü bazı filmleri serinin ortasında çıktığı için başlangıçta izlersen olmaz sonda izlersen olmaz mesela LAST:naruto filmini serinin bitimine yakın izlemen lazım büyük savaştan sonra izlemen lazım yoksa kopukluk olur 2. sezonun sonunda olan olayla doğrudan bağlantılı eğer savaştan önce izlersen olmaz spoiler gibi olur sonra izlersen hani bunlar böyle böyle olmamış mıydı neden sıfırdan alıyorlar gibi bir izlenim oluşur. O yüzden yüklenme tarihlerine göre izlemen en iyisidir.

   • Nanami_Kirigakure

    Çok teşekkür ederim 🙂

    • BayL

     güncel izlememiş olsam 75. bölümden sonra 2. izle gibi bir şey derdim ama kusura bakma bende seriyi bitirip sonra izleyenlerdenim filmleri ama emin ol direk hikayeye bağlantı yok mesela bir yere gidiyorlar o yerin hikayesi filmde gibi bir olay yok diye hatırlıyorum. bir tek “road to ninja ” yanılmıyorsam gidişata yakındı. Dikkatli bir izleyiciler için bir fikrim var tarzı bir cümle geçiyordu ama olay olmuyordu o bahsettiği olay filmdi yanlış hatırlamıyorsam böyleydi.O zaman o filmi açıp izlemek lazım ama dediğim gibi çıkış tarihlerini referans alarak izlemen en iyisidir animedeki bölümlerin üstündede yüklenme tarihi yazıyor genelde.