yandex
logo

Bir Webtoon Blogu!

Yazan: Skip Tarih: 31/10/2017 22:24:07
http://webtoontr.blogspot.com.tr
Merhaba! Ben Webtoon Tr blogunun sahibi A. Karabudak. Webtoon Tr, webtoonlarla ilgili (çeviri yapmak hariç) her konuda içerik sunmak amacıyla açtığım bir blog. İlk kez webtoon okuduğum 2010 yılından bu yana webtoonları seviyordum, tüm dünyaya yayılan bu yeni çizgi roman türü ile ilgili sık sık araştırmalar yapıyordum ve okuduğum webtoonların ortak ve farklı özellikleri üzerine sık sık kafa yoruyordum. Türkçeye çevrilen webtoonların artması üzerine manga okurlarının zihinlerinde oluşan "Webtoon nedir?" veya "Bu Korelilerin çizdikleri renkli uzun şeyler ne ola ki?" gibi soruları edindiğim bilgi birikimiyle gidermek amacıyla 2013 yılında Webtoon Tr'yi açtım. Edindiğim bilgileri başkalarıyla paylaşarak daha çok kişiyi webtoonlar hakkında bilgilendirmek ve daha çok kişinin webtoon okumasını sağlamak da istiyordum.
 
4 Yılı aşkın süre boyunca yüzlerce kişi benimle iletişime geçip webtoonlarla ilgili çeşitli konularda yardım istedi. Çeviri nasıl yapılır? Webtoon nasıl çizilir? Webtoon nasıl okunur? gibi sorular en çok sorulan sorulardı. Elimden geldiğince iletişime geçen herkese yardım ettim. Bundan sonra da yardım etmeye devam edeceğim. Webtoonlarla ilgili sorusu olan herkese her zaman kapım açık. (Yeterki saçma sapan sorular veya isteklerle gelmeyin.)
 
Webtoon Tr'yi açtığımda isimlerinde "Webtoon" geçen hiç bir Türkçe site yoktu. Hatta benim forumlarda yazdıklarımı saymazsam sadece bir kaç Türkçe metnin içerisinde "Webtoon" sözcüğü geçiyordu. O günlerden bu güne webtoonların sayısı da, webtoon okuyanların sayısı da, webtoonların popülerliği de inanılmaz ölçüde arttı. Son iki üç yıldır bu artan ilgiye ayak uyduramamaya başladım. Webtoonlarla ilgili yazılacak daha çok şey var biliyorum ama günlük işlerimden dolayı Webtoon Tr ile tam anlamıyla ilgilenemiyorum. Yine de kendimden emin bir şekilde şunu söyleyebilirim: Webtoon Tr kesinlikle ziyaret etmeniz ve biraz kurcalamanız gereken bir blog. Çünkü eşi benzeri olmayan bir blog. Webtoon Tr haricinde webtoonlarla ilgili bir bloğa rastlamadım ben (İngilizce bile). Örnek alınacak hiç bir şeyin olmaması benim oldukça özgün fikirler düşünmeme neden oldu. Mesela Türkçeye çevrilen bütün webtoonları çeviren grupların isim ve linkleriyle listelemiştim (Su an bu listeler güncel değil ama benzer başka listeler de var). Benden başka webtoon çizen çizerleri bulunca hemen röportaj yaptım. Webtoonlarla ilgili anketler yaptım. Çizdiğim webtoonları nasıl çizdiğimi anlattığım yazılar yazdım. Webtoonların orjinal dillerinde nerede yayınlandıklarını merak edenler için webtoon portalları ile ilgili yazılar yazdım. Satın aldığım webtoon ürünlerini tanıtan yazılar yazdım. Webtoonlarla ilgili bilgilendirici yazılar yazdım veya bulduğum yazıları Türkçeye çevirdim. Tabii araya bir kaç tane webtoon tanıtımı da serpiştirdim. Kısaca; Webtoon Tr, az ama öz içeriğe sahip bir blog.
 
Aynı isimli bin yedi yüzden fazla kişinin beğendiği bir Facebook sayfam da var. Ama bu sayfa ile fazla ilgilenemiyorum. Bir kaç yıldır sadece blogta yayınladığım yazıları paylaşıyorum.
 
Not: Bazı kişiler aynı isimle sonradan açılan çeviri grubu ile karıştırıyor. Bu çeviri grubu ile Webtoon Tr blogunun hiç bir ilgisi bulunmamaktadır.

YorumlarDost Siteler & Sponsorlar
seo uzmanı - canlı bahis siteleri

HBT

Manga Oku - Manga - Mangatr - Manga tr

Manga Oku - Manga - Mangatr - Manga tr

manga tr | manga oku | mangaCopyrights and trademarks for the manga, and other promotional materials are held by their respective owners and their use is allowed under the fair use clause of the Copyright Law.
Sitemizde yapılan paylaşımların tamamı kişisel paylaşımdan ibaret olup ticari bir amaç bulunmamaktadır. Sitemiz üzerindeki bulunan mangaların şirketinizin ve/veya şahsınızın yayın haklarını ihlal ettiğimizi düşünüyorsanız lütfen bilgi[@]puzzlesubs.com adresine mail atarak bildiriniz.
Abuse: bilgi[@]puzzlesubs.com